PHP

PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور (server-side) است که برای ساخت وبسایت های دینامیک مورد استفاده قرار میگیره. کلمه ی PHP در اصل برگرفته از Personal Home Page است اما قابلیت های این زبان برنامه نویسی به مرور زمان بیشتر و بیشتر شد تا اینکه به Hypertext Preprocessor تغییر یافت , دلیل قرار دادن این نام در این است که این زبان برنامه نویسی کد های PHP را تفسیر کرده و کدهای HTML را به عنوان خروجی تولید میکند.
سایت هایی که با PHP نوشته میشوند برای اجرا نیازمند نصب بودن وب سرور PHP هستند تا توسط این وب سرور کدهای PHP به HTML تبدیل شود.

برخلاف HTML , محتوای سایت هایی که با PHP تولید میشوند به صورت دینامیک و بر حسب نیاز ما به وجود می آیند این بدین معنی است که شما به جای اینکه تعداد زیادی از صفحات HTML داشته باشید میتونید چندین صفحه ی php به همراه قالب یا پوسته ای برای سایت خود تعریف کنید , سپس با استفاده از PHP محتوای این قالب یا پوسته را تولید کرده و صفحات متفاوتی تولید میکنید.

اولین ورژن از PHP در سال 1995 توسط Rasmus Lerdorf انتشار یافت. از آن موقع این زبان برنامه نویسی روند توسعه را طی کرد تا اینکه از یک زبان اسکریپتی ساده به یک زبان برنامه نویسی با ویژگی هایی فوق العاده برای برنامه نویسی وبسایت ها تبدیل شد.

PHP امروزه توسط بیشتر برنامه نویسان سمت سرور مورد استفاده قرار میگیره به طوری که 80% (درصد) بازار برنامه نویسی وب دست این زبان برنامه نویسی می باشد و 20% باقیمانده بین زبان های دیگر مانند nod.js و asp.net و java و ... تقسیم می شود.

یکی از دلایل فراگیر شدن زبان PHP در این است که این زبان برنامه نویسی بر روی اکثر یا حتی به جرات میتوان گفت همه ی پلتفرم ها و سیستم عامل ها قابل نصب است و با اکثر دیتابیس ها میتواند ارتباط برقرار کند , همچنین PHP دارای سینتکس (شکل برنامه نویسی) ساده ای است که از قواعد شبیه C و perl پیروی میکند و شما به راحتی میتونید این زبان برنامه نویسی رو در مدت کوتاهی یاد بگیرید و قادر به طراحی وب سایت بشید اما به هر حال PHP قابلیت ها و ویژگی های پیشرفته ای را برای برنامه نویسان حرفه ای قرار داده است که با اختیار گرفتن این ویژگی ها قادر به تولید و توسعه ی نرم افزار ها و برنامه های پیشرفته خواهند شد.
هم اکنون آخرین ورژن PHP یعنی ورژن 7 آن انتشار یافته است که سرعت اجرای بالاتر و قابلیت های بیشتری به آن افزوده شده است تا بتواند خواسته های برنامه نویسانی که از PHP استفاده میکنند را برطرف کند.