CSS

ساختار محتوای صفحات وب با استفاده از HTML ایجاد می شوند و CSS مسئول استایل دادن به صفحات وب است و ظاهر صفحات را مشخص میکند بدین معنی که مسئولیت آرایش کردن صفحات به عهده CSS است.

CSS مخفف Cascading Style Sheets است که در زبان فارسی میتوان آن را "برگه های شیوه ی آبشاری" ترجمه کرد.

یکی از ویژگی هایی که CSS در اختیار ما قرار می دهد این است که شیوه ی نمایش داده شدن صفحات را از محتوای صفحات جدا میکند , این جداسازی باعث میشود که میزان پیچیدگی طراحی صفحات کمتر شود.
امروزه CSS به عنوان یکی از زبان های اصلی در طراحی صفحات وب شناخته می شود و باعث میشود که کاربران وبگردی بهتری را تجربه کنند.
ورژن های CSS :
CSS یک زبان در حال توسعه و پیشرفت است که توسط کنسرسیوم جهانی وب (W3C) توسعه داده می شود.
کنسرسیوم جهانی وب وظیفه ی استاندارد سازی محیط اینترنت را به عهده دارد , این سازمان قواعد و پیش نویس هایی را تعریف میکند که مرورگرهای وب برای نمایش دادن صفحات وب سایت ها , باید انها را به صورت نرم افزاری طراحی و پیاده سازی کنند.
استانداردهایی که توسط این کنسرسیوم تعریف می شوند باعث توسعه داده شدن و معرفی ویژگی های جدیدی برای صفحات وب می شود , این ویژگی ها از استانداردهای قبلی نیز پشتیبانی میکنند.

اولین استانداردی که برای CSS مشخص شد استاندارد CSS 1 یا ورژن اول از CSS بود که در سال 1996 معرفی شد و در سال 1998 دومین استاندارد یعنی CSS2 خاتمه یافت .
از سال 1998 تا کنون کنسرسیوم جهانی وب مشغول کار کردن بر روی CSS3 یعنی سومین استاندارد از CSS است , برخلاف استانداردهای قبل این ورژن از CSS قابلیت های بیشتری را در اختیار کاربران قرار میدهد و شامل توسعه های چشم گیری است .

بسیاری از دستورات جدید ارائه شده در CSS3 بر روی تعداد خاصی از مرورگرها کار میکنند این بدین معنی است که هنوز توسط مرورگرها پشتیبانی نمیشوند , در اینجا به آموزش قابلیت هایی از CSS می پردازیم که بر روی اکثر مرورگرها پشتیبانی می شوند.